dr Adam Haręża

ah_1.jpgAdam Haręża jest absolwentem Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoje zainteresowania naukowe zaczął pogłębiać podczas uczestnictwa w seminariach prowadzonych przez Panią prof. dr hab. Zofię Świdę, pod kierunkiem której napisał pracę magisterską pt. Dowodowe aspekty przestępczości komputerowej. Był pomysłodawcą oraz założycielem koła naukowego - Bloku Prawa Komputerowego. W latach 2004 – 2009 odbywał studia doktoranckie na WPAiE w Zakładzie Prawa Administracyjnego. Pod kierunkiem promotora – prof. dra hab. Jan Bocia obronił w 2010 r. pracę doktorską zatytułowaną – Aspekty prawne elektronicznej administracji publicznej w Polsce. Jego zainteresowania obejmują problematykę e-administracji publicznej w Polsce i na świece, prawo administracyjne, prawo nowych technologii, przestępczość teleinformatyczną.

Zakres zainteresowań:

» Prawo Administracyjne:

• Idea elektronicznego rządu

• Obowiązki administracji publicznej w sferze dostępu do informacji

» Nauki Penalne

• Kryminolgiczne, kryminalistyczne i proceduralne aspekty przestępczości komputerowej

Wykaz publikacji:

» Publikacje, które zostały oddane do druku w 2006 r.

• Adam Haręża
    Wolność słowa w Internecie a publiczne nawoływanie do nienawiści

• Adam Haręża, Grzegorz Haręża
    Publiczne propagowanie neonazizmu w Internecie

» Publikacje, które ukazały się w druku w 2006 r.

» Publikacje, które ukazały się w druku w 2005 r.

• Adam Haręża, Ewa Prandota - Prandecka
    Wybrane zagadnienia podsłuchu komputerowego jako szczególna forma elektronicznej inwigilacji
    Nowa kodyfikacja prawa karnego, Wrocław 2005, Tom XVII.

• Adam Haręża, Ewa Prandota - Prandecka
    Azyl terytorialny (polityczny) jako forma ochrony udzielonej cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wybrane zagadnienia.
    Współczesne europejskie problemy prawa administracyjnego i administracji publicznej.
    W 35 rocznicę utworzenia Instytutu Nauk Administracyjnych Uniwersytetu Wrocławskiego
    Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Prawo CCXCV, Wrocław 2005.M

• Adam Haręża
    Podsłuch komputerowy - zarys problemu
    Przegląd Prawa i Administracji, Wrocław 2005, Tom LXX.